Zabawy urodzinowe, które możesz urządzić w domu. Dzieci będą zachwycone!

Dzieci w młodszym wieku, powiedzmy te w przedziale od 4 lat do 10 lat, uwielbiają zabawy urodzinowe. Bardzo ważna jest dla nich cała otoczka związana z przyjęciem – to, kto będzie zaproszony, jak będzie wyglądała odświętna dekoracja urodzinowa, a także, w co będą bawić się uczestnicy urodzin. Przygotowaliśmy kilka sprawdzonych propozycji na zabawy urodzinowe w domu, które spodobają się każdemu dziecku! 

Zaplanuj przyjęcie urodzinowe dla dziecka w domu

Jeśli urządzasz przyjęcie urodzinowe dla dziecka w domu, to już zawczasu zadbaj o dobry plan działań na ten wyjątkowy dzień. Wiadomo, że na samym początku listy ważnych spraw będzie urodzinowe menu i dekoracje pokoju, ale nie zapomnij również przygotować listę gier i zabaw urodzinowych, w które będą mogli bawić się goście małego solenizanta lub małej solenizantki. Jest to bardzo istotne, gdyż dzieci mogą szybko się znudzić, jeśli nie będą miały przygotowanych ciekawych atrakcji.

Zabawy urodzinowe na pochmurne dni

Nie zawsze mamy okazję zorganizować przyjęcie urodzinowe w ogrodzie, a jeśli nawet dysponujemy pięknym ogrodem, to i tak aura nie zawsze będzie sprzyjała naszym planom. Na takie okoliczności warto mieć przygotowany zestaw gier i zabaw urodzinowych, które możemy przeprowadzić zarówno na świeżym powietrzu, jak i w mieszkaniu.

Zabawa: urodzinowe postacie

Zarówno chłopcy, jak i dziewczynki bardzo lubią wszelkiego rodzaju urodzinowe zabawy plastyczne. Obrysowywanie dłoni pewnie każde dziecko ma już przećwiczone, zatem przygotuj dla dzieci coś wyjątkowego! Do tej zabawy będą potrzebne duże arkusze szarego papieru – po jednym na każde dziecko. Uczestnicy dzielą się na grupy dwu – lub trzyosobowe (w zależności od liczebności całej grupy). W każdej grupie, po kolei, dzieci odrysowują zarys sylwetki dziecka, które położyło się na swoim arkuszu papieru. Po odrysowaniu wszystkich konturów, każde z dzieci dorysowuje do swojego zarysu buzię, i swoje urodzinowe ubranko. Po skończonym zadaniu, wszystkie “postacie” przypinamy w widocznym miejscu na ścianie i sprawdzamy, czy oryginał zgadza się z rysunkiem.

Zabawa: jabłuszko na sznurku

Niektóre zabawy urodzinowe nie starzeją się ani trochę i wywołują serdeczne salwy śmiechu bez względu na to, czy bawiliśmy się w nie 20 lat temu, czy dzisiaj bawią się w nie nasze dzieci. Zabawa urodzinowa w “jedzenie jabłuszka” nie zestarzała się ani trochę i jest przy niej sporo serdecznego śmiechu. Dzieci dobierają się w pary, a każda para dostaje dwa jabłuszka, do których przywiązany jest sznurek na ogonku. Jedno z dzieci trzyma jabłuszko na sznurku, a drugie próbuje je ugryźć, ale cały czas trzymając ręce za plecami. Po określonym czasie, np. 2 minutach, dzieci zamieniają się miejscami i znów próbują zjeść jabłuszko. Na koniec rozgrywki porównujemy malownicze ogryzki, oczywiście wygrywa najmniejszy.

Zabawa: a teraz Twoja kolej!

Zawczasu napisz na małych karteczkach zadania dla dzieci: np. zaśpiewaj piosenkę, powiedz wierszyk, zatańcz do muzyki, naśladuj niedźwiadka itp. Karteczki poskładaj tak, aby nie było widać zadań i wrzuć wszystkie do plastikowej miski. Dzieci będą siedziały w kręgu i będą podawały sobie z rąk do rąk miskę z zadaniami. W czasie, gdy miska krąży, Ty włączasz muzykę, a gdy wciśniesz stop, dziecko, które akurat trzyma miskę, losuje zadanie do wykonania. Gra urodzinowa toczy się do ostatniej karteczki w misce.

Zabawy urodzinowe powinny być wesołe i przyjemne

Pamiętaj o tym, że urodziny mają przebiegać w miłej atmosferze i nie chcemy, aby którekolwiek z dzieci źle się czuło w towarzystwie innych. Zatem, jeśli dziecko nie chce wykonać jakiegoś zadania urodzinowego, wstydzi się i jest bliskie płaczu, nie zmuszaj go na siłę do jego wykonania – to ma być dobra zabawa i przyjemność! Na koniec wszystkich zabaw urodzinowych przygotuj dla uczestników drobne upominki, np. kolorowe naklejki, kolorowe ołówki, gumki do mazania czy notesiki. Każde z dzieci z pewnością ucieszy się z takiej miłej nagrody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *