Zabawki wspierające rozwój 5-latka

Producenci zabawek dla dzieci nie poprzestają na wymyślaniu coraz to nowych produktów, które mają zachęcić maluchy do zabawy i wzbudzić w nich mocną potrzebę posiadania konkretnej rzeczy. Ogromną popularnością cieszą się zabawki nawiązujące do popularnych bajek czy filmów animowanych, które maluchy uwielbiają, gdyż pozwalają im przenieść się w wyobraźni do konkretnych scen czy też wcielić w rolę bohatera. Jednak znaczną część zabawek stanowią te, które oprócz zabawy, pozwalają maluchom rozwijać pewne umiejętności i tym samym wspierać ich rozwój. Dziś podpowiemy, które z nich warto rozważyć, że jeśli szukamy czegoś odpowiedniego dla 5-latka.

Gry planszowe

Gry planszowe to doskonały pomysł na prezent dla 5 latka. Ich szeroki wybór sprawia, że możemy wybrać idealną grę w zależności od tego, jakie cechy rozwoju chcemy wspierać u dziecka. Do wyboru mamy gry strategiczne, które uczą dziecka logicznego myślenia, gry zręcznościowe, rozwijające refleks malucha oraz umiejętności manualne, a także cały szereg planszówek wspierających wyobraźnię i kreatywne myślenie. Ponadto gra w planszówkę pozwala dziecku skupić swoją uwagę na zadaniu, uczy koncentracji, a także jest świetnym sposobem na spędzenie czasu w gronie rówieśników czy rodziny. W taką planszówkę z powodzeniem może zagrać również starsze rodzeństwo czy rodzice.

Zabawy plastyczne

Wszelkie zabawy plastyczne to świetny sposób na nudę, ale również okazja do tego, aby ćwiczyć precyzję, wyobraźnię, rozwijać w dziecku twórcze myślenie oraz poczucie estetyki. Zabawy plastyczne wspierają również rozwój manualny, uczą także cierpliwości i skupienia uwagi. Dzieci w wieku 5 lat uwielbiają malować, wycinać, tworzyć dzieła z masy plastycznej takiej jak modelina czy ciastolina. Podarowanie dziecku zestawu plastycznego z pewnością przyniesie wiele korzyści dla jego rozwoju oraz samopoczucia.

Klocki

Jedna z najpopularniejszych zabawek, która nigdy nie wychodzi z mody! Dzieci, bez względu na wiek czy płeć, uwielbiają klocki, gdyż zapewniają im one kreatywną zabawę na długie godziny. Z klocków można tworzyć skomplikowane konstrukcje, budynki, a nawet całe miasta. Zabawa klockami pozwala dzieciom ćwiczyć koncentrację, umiejętności manualne, a także precyzję oraz wyobraźnię przestrzenną. Warto zachęcać maluchy do zabawy klockami już od najmłodszych lat wybierając taki zestaw, który dedykowany jest konkretnej grupie wiekowej.

Zabawki interaktywne

Dużą popularnością cieszą się również zabawki interaktywne w postaci poruszających się lub wydających odgłosy postaci. Mogą to być zwierzątka lub małe ludziki, na przykład lalki, które potrafią chodzić, mówić, a nawet uczyć języka obcego lub piosenek! Dla malucha będzie to doskonała zabawa zapewniająca mu mnóstwo frajdy oraz wrażeń. Wybierając natomiast interaktywne zwierzątko będziemy dodatkowo uczyć dziecko odpowiedzialności za żywe stworzenie, co może być przydatne wówczas, gdy planujemy niebawem wziąć do domu zwierzątko, które będzie wymagało opieki i uwagi również ze strony naszej pociechy.

Eksperymenty 

W sklepach z zabawkami można także znaleźć zabawki dla 5 latka w formie eksperymentów naukowych. Tego rodzaju zestawy pozwalają maluchom poznać podstawowe prawa rządzące światem w formie prostych zabaw eksperymentalnych. Dużą popularnością cieszą się eksperymenty fizyczne lub chemiczne – oczywiście są one całkowicie bezpieczne dla dziecka i w żaden sposób nie wyrządzą mu krzywdy. Taka zabawa wspólnie z rodzicami zapewni maluchowi mnóstwo atrakcji, a przy tym wniesie do jego rozwoju dużą wartość edukacyjną.

Większość dostępnych na rynku zabawek pozwala rozwijać w dziecku konkretne cechy i umiejętności. Wybierając odpowiednie zabawy wspieramy jego rozwój, zapewniając mu jednocześnie mnóstwo zabawy na co dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *