Pomysły na zabawę z dwulatkiem

Dzieci w wieku dwóch lat uwielbiają eksplorować swiat. Potrafią już chodzić, więc zabawa w miejscu, na siedząco, nie sprawia im już tak dużej frajdy, gdy w perspektywie mają ruch i poznawanie nowego. 2-latki potrafią też szybko znudzić się jedną zabawą i jeśli nie zapewnimy im opowiedniej dawki rozrywki, mogą być marudne i sfrustrowane. Dziś przedstawiamy kilka pomysłów na zabawy z dwulatkiem, które dostarczą mu sporej dawki atrakcji. 

Zabawy manualne

W tym wieku dzieci potrafią już dosyć sprawnie posługiwać ię swoimi dłońmi, jednak warto rozwijać w nich zdolności manualne, aby chwyt palców był bardziej precyzyjny. Jedną ze sprawdzonych zabaw, która może w tym pomóc, jest łowienie makaronu. Do przygotowania tej zabawy będziemy potrzebowali zwyczajną, plastikową słomkę do picia z harmonijkowym zagięciem oraz surowy makaron, na przykład rurki. Wysypujemy jego garść na blat, a zadaniem dziecka będzie “złowienie” takiego makaronu za pomocą słomki. 

Inną zabawą manualną jest układanie puzzli, co doskonale ćwiczy palce oraz poprawia precyzję ruchów. Warto wybrać puzzle z wizerunkiem ulubionego bohatera bajki dziecka, co będzie dla niego dodatkową motywacją do samodzielnego ułożenia obrazka.

Niezastąpione będą również wszelkiego rodzaju klocki. Dziecko może z nich układać budowle czy obiekty, możemy też wspólnie z dzieckiem układać z klocków literki. Choć maluszek w tym wieku jeszcze nie jest gotowy na naukę alfabetu, to taka zabawa może być świetną okazją do tego, aby powoli zaznajamiać dziecko z kształtem poszczególnych liter, na przykład tych występujących w jego imieniu. 

Zabawy plastyczne

Dwulatek z radością odda się również zabawom plastycznym. Najlepiej sprawdzą się wszelkiego rodzaju kolorowanki i tu również warto postawić na obrazki przedstawiające bohaterów uluionej bajki. W sklepach można również nabyć wyklejanki, za pomocą których maluszek może tworzyć swoje własne dzieła sztuki.Taka zabawa plastyczna nie tylko świetnie zajmie czas dwulatka, ale również ma korzystny wpływ na jego rozwój – pobudza wyobraźnię i rozwija umiejętność rozróżniania kolorów.

Zabawy ruchowe w domu

W domu możemy dziecku zorganizować wiele zabaw ruchowych. Oczywiście w pierwszej kolejności należy zadbać o bezpieczeństwo malucha, więc wykluczone jest skakanie, wchodzenie na meble czy szybkie przemieszczanie się między pokojami. Polecamy zabawę w tor przeszkód: rozkładamy w pokoju zabawki dziecka w różnych od siebie odległościach, następnie wyznaczamy trasę za pomocą sznurka. Zadaniem dziecka będzie przejście po torze bez dotknięcia napotkanych po drodze zabawek. Po każdej rundzie zmieniamy trasę, układając sznurek w inny sposób. 

Inną zabawą ruchową w domu może być rzucanie piłeczkami do celu, którym może być kosz czy wyznaczona powierzchnia na podłodze. Jeśli dysponujemy większą liczba kolorowych piłeczek, możemy zmodyfikować zabawę i w każdej rundzie prosić malucha o wybieranie do rzucania tylko jednego koloru piłeczek.

Zabawy na dworze

Jeśli chodzi o organizację dziecku czasu na dworze, to z pewnością wszelkie zabawy w piaskownicy będą w tym przypadku odpowiednie. Inną zabawą może być zbieranie kasztanów lub żołędzi, z których później będziemy w domu robić figurki i ludziki. Dzieci uwielbiają poznawać naturę, więc w miarę możliwości warto zabierać je na spacer. Przydatna może się okazać hulajnoga dla 2 latka, dzieki której maluch będzie mógł nieco odpocząć od chodzenia i zmienić formę ruchu. Taka hulajnoga wyposażona jest w dodatkowe kółko z tyłu, więc dziecko bez obaw utrzyma na niej równowagę.

Mamy nadzieję, że nasze propozycje przypadną niejednemu rodzicowi do gustu i zostaną wykorzystane do zabaw z maluchem zarówno w domu, jak i poza nim. 

Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem ogólnotematycznym dawkawiedzy.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *