Mieszkanie dla singla – czym się kierować podczas wyboru idealnego lokum

Posiadanie własnego mieszkania to dla wielu z nas wyraz niezależności, co ma szczególne znaczenie w przypadku singli z własnego wyboru, którzy chcą czuć się i być postrzegani jako osoby o zindywidualizowanym podejściu do życia. Ich potrzeby różnią się od tych, które posiadają osoby żyjące w związkach, co przejawia się także w kwestii wyboru mieszkania. Dziś podpowiemy, czym się kierować wybierając idealne lokum dla osoby, która lubi żyć w pojedynkę.

Wielkość mieszkania

Metraż mieszkania to jedna z najważniejszych kwestii, jakie każdy z nas powinien rozpatrzyć zanim zdecyduje się na konkretne lokum. W przypadku singli zwykle wystarcza ok. 30m2, natomiast nie jest to oczywiście normą. Wszystko bowiem zależy od tego, jaki tryb życia prowadzimy oraz jakie mamy potrzeby. Jeśli pracujemy w domu, musimy w mieszkaniu przewidzieć przestrzeń dedykowaną naszej pracy, co może wiązać się z wyposażeniem go w dodatkowe sprzęty czy meble. Jeżeli jesteśmy osobami aktywnymi, które na co dzień lubią trenować w zaciszu własnego domu, w mieszkaniu powinna znaleźć się do tego odpowiedniej wielkości przestrzeń. Podobnie będzie wówczas, gdy chcemy mieć lub już posiadamy zwierzę, które także będzie potrzebowało mieć swój kąt. Warto również wziąć pod uwagę, że z czasem nasza sytuacja życiowa może ulec zmianie i nasze, do tej pory wystarczająco duże, mieszkanie, może okazać się zbyt małe, gdy pojawi się w nim kolejna osoba.

Zanim więc zdecydujemy się na odpowiedni metraż, warto wziąć pod uwagę powyższe kwestie.

Ilość pokoi

Często mówi się, że dla singla idealna będzie kawalerka, gdyż żyjąc w pojedynkę nie potrzebuje on osobnych pokoi. Oczywiście w wielu przypadkach kawalerka będzie odpowiednim rozwiązaniem, natomiast nie zawsze będzie to optymalny wybór. Należy bowiem rozważyć, czy posiadanie osobnego pokoju nie będzie konieczne wówczas, gdy na przykład prowadzimy firmę z domu i możemy chcieć przyjmować w nim kontrahentów czy klientów lub gdy lubimy zapraszać gości lub rodzinę, którzy mogliby zostać na noc. W takich sytuacjach posiadanie osobnego pokoju będzie niezbędne. 

Lokalizacja i udogodnienia

W przypadku wyboru mieszkania dla singla istotna będzie również lokalizacja. Oczywiście ma to znaczenie także wówczas, gdy szukamy mieszkania dla par czy rodziny, natomiast osoby żyjące w pojedynkę mają nieco inne potrzeby codzienne, takie jak na przykład możliwość wyjścia na szybki obiad do restauracji zamiast gotowania tylko dla siebie czy mieszkania w bliskości ośrodków sportowych – basenów, siłowni czy klubów tenisowych – które pozwolą im urozmaicić czas. Warto więc zwrócić uwagę na takie aspekty podczas poszukiwań idealnego lokum.

Istotne będą również udogodnienia, jakie posiada samo mieszkanie lub budynek, w którym się ono znajduje, na przykład obecność windy na klatce schodowej, która ułatwi jednej osobie wnoszenie większej liczby zakupów czy przedmiotów, gdy nie będą one miały nikogo do pomocy.

Zakup mieszkania dla singla

Decydując się na taką inwestycję warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże w doborze odpowiedniego lokum, podpowie, jak kupić mieszkanie posiadające konkretne cechy, które będą odpowiedzią na nasze potrzeby. Należy także przygotować się na to, że jeżeli zamierzamy nabyć mieszkanie korzystając z kredytu hipotecznego, konieczne będzie wniesienie wkładu własnego, który obecnie stanowi 20% wartości nieruchomości.

Mając na uwadze powyższe wskazówki wybór idealnego mieszkania z pewnością będzie łatwiejszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *